Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 52

Блог

Думки та дискусії щодо соціального підприємництва

Чи потрібен Україні закон про соціальне підприємництво?

Автор:
Керівник ВРЦ розвитку соціальног­о підприємни­цтва "Соціальні­ ініціативи­", під
Користувачів в сайті зараз немає
Створено: Четвер, 24 жовтня 2013
в Загальна категорія

Тему цього блогозапису навіяло багато подій, які відбулися за останній рік: 1) І Всеукраїнський Форум соціальних підприємців 14.03.2013 року, де цьому питанню була присвячена робоча група; 2) розгляд 17.04.2013 р. у Комітеті Верховної Ради з питань економічної політики законопроекту О.Б. Фельдмана №2508 про соціальні підприємства; 3) стаття Катерини Смаглій з однойменною назвою (http://socialbusiness.in.ua/index.php/novyny/v-ukraini/135-chy-potriben-ukraini-zakon-pro-sotsialne-pidpryiemnytstvo) на нашому порталі; 4) авторська передача Тамари Віхарєвої «Нова філософія соціального підприємництва в Україні», повністю присвячена даному питанню (http://www.youtube.com/watch?v=owjNrW1NbeA); 5) участь у Донецькому прес-клубі 24.10.2013 року, присвяченому соціальному підприємництву, де також дискутувалося питання законодавчої підтримки СП.

Я вирішив цю тему розбити на кілька змістовних блоків, навколо яких точаться дискусії, щоб можна було у подальших обговореннях посилатися на порядковий номер блоку.

Блок №1. Чітке визначення соціального підприємництва

Більшість аргументів за існування спеціального закону апелюють до різного трактування соціального підприємництва, що призводить до постійних суперечок у колах експертів, підприємців, псевдо експертів…тощо. Давайте з‘ясуємо, що нам дасть таке чітке визначення? Чи від цього стане більше соціальних підприємств? Чи вирішаться усі соціальні проблеми в громадах? Чи варто створювати ЗАКОН заради визначення СП? Для мене не важливо, чи підприємство є соціальним, чи соціально-відповідальним, чи ще якимось – важливо, чи вирішуються проблеми громади за активної участі такого підприємства. Якщо у законі буде чітко визначена форма «соціальне підприємство», тоді багато кому, хто себе асоціює з СП, потрібно буде перереєстровуватися, а це потягне за собою купу зайвих витрат і втрати часу.

Блок №2. Пільги і преференції для соціальних підприємств

Це, мабуть, найбільш бажані аргументи на користь спеціального закону, однак і вони легко вирішуються. По-перше, усі хто планує створення соціального підприємства, може вибрати найбільш оптимальну організаційно-правову форму, щоб не сплачувати купу податків. По-друге, якщо соціальне підприємство створюється для працевлаштування людей з особливими потребами, то є закон, який звільняє підприємства організацій інвалідів від багатьох податків (Закон №875-ХІІ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, доступний з http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/875-12). Виконуючи вимоги цього закону (50% працівників – люди з особливими потребами), можна користуватися цими пільгами. По-третє, соціальне підприємство, яке себе зарекомендувало на ринку як бізнес, який вирішує соціальні проблеми, та й не цурається працювати з місцевою владою, однозначно отримає преференції від влади у вигляді соціального замовлення, пільгових ставок на оренду приміщень тощо. З іншого боку, значні преференції для соціальних підприємств зумовлять зловживання ними як з боку традиційного бізнесу так і тих, хто ці преференції призначатимуть. То ж ризики суттєві.

 

Блок №3. Що має регулюватися законом про соціальні підприємства?

Чесно кажучи, хотілося це питання поставити першим, оскільки воно найголовніше, проте передбачаючи реакцію експертів, я виключив можливість знову дискутувати про термінологію і пільги. Отже, гіпотетично, можна відповісти абсолютно формально: законом буде регулюватися діяльність соціальних підприємств. Але соціальні підприємства працюють і без законодавчого регулювання! Тут я вичерпався, бо реально не можу нічого сюди записати (можливо, тому що не юрист?).

Олександр Вінніков (Голова правління Мережі розвитку європейського права, юрист, фахівець з міжнародного права, податкового права, фінансового менеджменту, консультант з питань оподаткування, тренер. Експерт Української сторони Комітету Україна – Європейський Союз. Співавтор курсу з права та податків для міжнародної програми сертифікації бухгалтерів САР/СІРА в Україні) написав нам таку відповідь: «Якщо цікава моя думка щодо спеціального закону, то він не потрібен. Що нам дійсно допомогло би, це уточнення в Податковому кодексі та зміни до законодавства про господарські товариства: наприклад, у Німеччині чимало соціальних підприємств діють як звичайні ТОВ, тільки по закону і статуту ніколи не розподіляють прибуток і використовують його для соціальних проектів/цілей».

Висновок. Можливо, нам не варто поспішати з законом про соціальні підприємства, щоб не нашкодити?

0 голоси(ів)
Мітки: поки що не існує
Керівник ВРЦ розвитку соціальног­о підприємни­цтва "Соціальні­ ініціативи­", підприємец­ь, старший викладач ШСР НаУКМА

Коментарі

Керівник ВРЦ розвитку соціальног­о підприємни­цтва "Соціальні­ ініціативи­", під
Користувачів в сайті зараз немає
П'ятниця, 25 жовтня 2013

Дуже хочеться почути інші аргументи!

Керівник ВРЦ розвитку соціальног­о підприємни­цтва "Соціальні­ ініціативи­", під
Користувачів в сайті зараз немає
П'ятниця, 25 жовтня 2013

Дозволю собі перепостити коментар Катерини Смаглій з facebook:
"Погоджуюся з висновками - Україні потрібен не так закон про соціальне підприємництво, як державна стратегія чи програма фінансової підтримки (заохочення) соціальних підприємців - грантова, інституційна тощо. Без такої держаної підтримки, СП в Україні розвиватиметься лише завдяки кільком ентузіастам, які агітуватимуть за розвиток СП переважно самих себе та інших представників "узкого круга ограниченных людей", як казав класик".

Керівник ВРЦ розвитку соціальног­о підприємни­цтва "Соціальні­ ініціативи­", під
Користувачів в сайті зараз немає
П'ятниця, 25 жовтня 2013

Дискусія продовжується на facebook, щоб не переносити коментарі, даю посилання: https://www.facebook.com/vasyl.nazaruk/posts/10152307041328747?comment_id=34416836&offset=0&total_comments=3¬if_t=share_comment

Додати новину

Довідник

YouTube-канал

http://www.youtube.com/user/SocialEnterpriseOrg

Нас підтримали