Не давайте людям милостині – дайте їм роботу

Автор: Зіновія ВОРОНОВИЧ

Чи варто давати гроші жебракам? Щоразу, коли бачу простягнуту руку, у мене виникають змішані почуття. З одного боку, шкода людей, які не мають на шматок хліба. З іншого, більшість з них цілком могли б працювати, якби хотіли… Більшість з цих людей не те що не хочуть, навіть не уявляють собі, як це – працювати. І це одна з найбільших проблем для благодійних організацій, які опікуються безпритульними, колишніми наркоманами чи алкоголіками. ґрантові гроші рано чи пізно закінчуються, а проблеми залишаються.

 

Виходом з такої ситуації багато організацій бачать у соціальному підприємництві. Термін, новий для України, хоча насправді у нас уже діє чимало підприємств, які можна назвати соціальними.

Одним із таких підприємств є соціальна пекарня «Горіховий дім», яка діє у Львові. Відвідувачі «Віденської кав’ярні», «Опери-пасаж», піцерій «Челентано», ймовірно, куштували там тосканське печиво «кантучіні» чи інші делікатеси. Але навряд чи хтось знає, що їх виготовляють в особливій пекарні. «Горіховий дім» створила громадська організація «Народна допомога», яка опікується Центром інтеграційної опіки, де живуть жінки, які раніше були безпритульними. Грошей від держави на притулок не дочекаєшся, постійно розраховувати на благодійників теж годі. Тому громадські активісти придумали, як самим на себе заробляти. Вони відкрили власну невеличку пекарню.

«Ми не продаємо своєї продукції, бо не є юридичною особою. Придумали іншу форму. Передаємо печиво кав’ярням, вони його дають безкоштовно своїм клієнтам як бонус до кави. Натомість кав’ярні повертають нам кошти благодійними внесками. На сьогодні повністю покриваємо свої витрати і навіть маємо певний заробіток, який спрямовуємо на свої проекти. Гроші йдуть на зарплату диспетчерам «Соціального таксі» та на потребу жіночого центру», – каже керівник ГО «Народна допомога» Юрій Лопатинський. Проблема у тому, що в українському законодавстві поки що немає визначення «соціальне підприємство», а громадські організації не можуть займатись прибутковою діяльністю, тому пекарня наразі не може продавати свої вироби. Реєструватись як підприємці і сплачувати такі ж податки, як звичайні фірми, такі організації не можуть – не витримають конкуренції.

«Мета нашої пекарні не лише заробляти, а й інтегрувати жінок, які живуть у нашому центрі, у суспільство, навчити їх якогось ремесла. Виявилося, це нелегко. У більшості жінок, які потрапляють до нас з вулиці, швидко з’являються лак для нігтів, косметика, але при цьому вони зовсім не адаптовані до життя. Їм важко навчитись приходити на роботу вчасно. Даєш елементарне завдання – зважити півтора кілограма муки, не можуть цього зробити, – каже Юрій Лопатинський. – Тому поки що у «Горіховому домі» працюють дві дівчини – професійні кухарі, а жінки з кризового центру там лише прибирають. Але поступово їх все одно залучатимуть до роботи».

Схожа проблема є і у винниківському притулку «Оселя». Вони теж заробляють на себе як можуть. Мешканці притулку – колишні безпритульні, наркозалежні та ін. – ремонтують та оббивають старі меблі, збирають стару побутову техніку, розписують посуд… Але при цьому офіційно брати гроші за свої послуги не можуть – розраховують, що їхні клієнти віддячать їм благодійними внесками.

«Така робота для нас некомфортна. Ми б хотіли працювати у нормальних умовах. Але ми не можемо працювати у таких же умовах як звичайний бізнес, адже працюємо з людьми соціально виключеними. Вони не є конкурентними на ринку праці», – каже керівник «Оселі» Олеся Саноцька.

Утім, пропонувати зміни до законодавства самі соціальні підприємці не поспішають. Кажуть, треба дуже ретельно продумати усі норми, прописати визначення соціального підприємства. Адже, за словами менеджера програм Фонду «Східна Європа» Юрія Піскалюка, не варто виключати той факт, що як тільки у законодавстві передбачать податкові пільги для соціальних підприємств, знай¬деться чимало охочих скористатись цією лазівкою для мінімізації сплати податків. Таким чином можна дискредитувати саму ідею соціального підприємництва.

Оригінал статті

Коментарі:

Додати новину

Довідник

YouTube-канал

http://www.youtube.com/user/SocialEnterpriseOrg

Нас підтримали