Для всіх зацікавлених у темі соціальних інновацій розповідаю про можливості вивчення цього феномену бізнесу у офлайн форматі. Звичайно є велика кількість як зарубіжних так і вітчизняних онлайн матеріалів, яка познайомить із соціальним підприємництвом та розкриє більш детально певні його аспекти, але я все ще вірю у важливість людської взаємодії у процесі навчання. Саме тому цей пост присвячено усім існуючим освітнім програмам із соціального підприємництва в Україні.
Освіта для соціальних підприємців в Україні парадоксально з’явилася вже після початку активного розвитку самої індустрії. Тому, власне, освітні програми з СП, скоріше виникли на запит підприємців, які вже провадили свою діяльність, але відчували нестачу теоретичних знань або потребували поради фахівців для розвитку власної справи.
На відміну від Великобританії, наприклад, де диплом фахівця із соціальних інновацій можна отримати в університеті як на бакалаврському так і на магістерському рівнях, в Україні поки що існує два вищих навчальних заклади, що запровадили Соціальне підприємництво як окремий предмет.
Перший такий курс було створено у 2016 році Василем Назаруком (керівник Програми соціального інвестування Western NIS Enterprise Fund) на базі Києво-Могилянської Академії. Тут "Соціальне підприємництво" викладається як вибірковий предмет (на 3 кредити) для бакалаврів Школи соціальної роботи ШСР та усіх бажаючих приєднатися з інших спеціальностей.
Також подібний опціональний курс є доступним для всіх студентів Львівської бізнес-школи Українського Католицького Університету.
На цьому можливості вивчення соціальних інновацій у акредитованих ВНЗ в Україні закінчились. Здебільшого вся просвітницька діяльність проводиться декількома громадськими організаціями (ГО) та акселераторами з СП.
Так, наприклад, один з викладачів Соціального підприємництва в Українському Католицькому Університеті, Артем Корнецький, є співзасновником та керівником освітньої платформи з усвідомленого підприємництва, School of ME. Через свою діяльність School of ME прагне навчити поєднувати соціальну складову та прибутковість у бізнесі. Школа розробляє та впроваджує освітні програми для окремих осіб, команд та організацій.
В рамках School of ME цього року розпочав роботу проект розвитку соціального підприємництва в Україні, Active Social Entrepreneurship in Ukraine. В акселераторі існуючи та новостворені СП отримають менторський та освітній супровід від найкращих підприємців у галузі.
Аналогічною діяльністю займається київська ГО Українська Соціальна Академія (УСА). Центр інновацій в соціальній сфері, як себе називає УСА, активно проводить лекції, воркшопи та обговорення за тематиками дотичними до соціальних інновацій. Всім зацікавленим дуже раджу підписатися на їх сторінку на Фейсбуці та відстежувати цікаві заходи.
Додатково академія запустила два платних курси: Суспільна Етика і Лідерство та Менеджмент Соціальних Інновацій. Обидві програми націлені навчити керувати бізнесом та соціальними проектами в умовах зростання важливості створення соціального впливу через діяльність організацій.
За підтримки глобального руху Social Impact Award Українська Соціальна Академія проводить в Україні річну освітню програму із СП. Будь-хто із ідеєю соціального підприємництва має можливість подати заявку на конкурс. Впродовж місяця після відбору учасники відвідують лекції та воркшопи присвячені соціальним інноваціям і кристалізують власну ідею, створюючи перший драфт бізнес плану. Після другого відбору учасники стають частиною акселератора, де вивчають бізнес процеси, розробляють маркетингові, комунікаційні стратегії, визначаються з брендом та створюють прототипи. Також кожен соціальний проект отримує ментора-наставника, людину з успішним досвідом у СП. Найважливішим є те, що після року інтенсивного навчання, найкращі “студенти” акселератора отримують фінансову винагороду від Social Impact Award.
Минулорічними переможцями,наприклад, стали бренд біжутерії із переробленого пластику Re-beau, “КіноBus” та інклюзивний проект “3Д: Добро. Дія. Держава”.
А для тих, у кого вже є ідея для створення СП, або тих, хто надихнувся і хотів би спробувати свої сили, але ще не повністю сформував концепцію, існує дружній до Social Business in UA акселератор із соціального підприємництва SELab.
До речі, до 1 листопада триває подача заявок на участь у акселераторі ?
Організатори обіцяють багато практичного навчання на основі кейсів (case-based learning), менторську підтримку, участь у тематичних заходах.
Окремим пунктом на карті просвітників з СП є Impact Hub в Одесі, який метою своєї діяльності бачить реалізацію проектів у сфері соціальних інновацій. Impact Hub є глобальною спільнотою із першим хабом у Лондоні, започаткованим майже 15 років тому. Близько 90 хабів по всьому світу об’єднують за допомогою своєї діяльності людей для співпраці та створення інновацій, які б відповідали глобальним цілям сталого розвитку. Так само й Impact Hub Odessa підтримує соціальні підприємництва, знайомить однодумців та популяризує соціальні інвестиції.
Навчатись у Impact Hub можна на таких програмах:
- SOIN School (Освітній проект для соціальних підприємців)
- Accelerate 2030 (Програма для соціальних підприємців)
- Idea Boost (Програма менторської підтримки соціальних проектів)
- Social Entrepreneurship Camp-Summer Business School
Отже, як бачимо, для бажаючих дізнаватися більше про тематику соціальних інновацій та потенційно запустити власний соціальний проект чи підприємництво існує декілька варіантів офлайн освіти в Україні. Кількість таких просвітницьких проектів разом із суспільним інтересом до СП зростає, що беззаперечно є покажчиком готовності українців створювати соціальний плив через підприємницьку діяльність.