Відповідь: Максим Стрельчук, юрист.
1. У Рекомендації Єврокомісії 2003/361/ЕС від 6 травня 2003 наводиться визначення підприємства, яке також, наскільки мені відомо, застосовується в програмі COSME. Таке визначення включає фізичних осіб - підприємців. Таким чином, українська ФОП теоретично може бути участь у грантових конкурсах COSME. При цьому необхідно звертати увагу на вимоги до заявників у кожному оголошенні конкурсу, оскільки, в залежності від предмету конкурсу, щодо учасників можуть бути встановлені обмеження.
2. Участь фізичних осіб також передбачена у ст. 2 Угоди між Україною та ЄС про участь у вказаній програмі ЄС.
3. В той же час, необхідно розуміти, що за загальноприйнятою податковою практикою, грант, отриманий ФОП-платником єдиного податку, буде сприйматись контролюючими органами як звичайний дохід фізичної особи (дохід не від підприємницької діяльності ФОП), який підлягає оподаткуванню ПДФО 18% і військовим збором 1,5% на загальних підставах. Одним із їх аргументів на користь зазначеної позиції може бути визначення бенефіціара згідно ст. 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», яке згадує тільки фізичних осіб. Як на мене, це не стосується грантів публічних інституцій (оскільки згідно тієї ж статті визначення благодійника включає тільки юридичні особи приватного права та фізичних осіб), однак, наскільки мені відомо, підхід податкових органів залишається здебільшого незмінним щодо всіх видів такого доходу.
4. Тому задля уникнення зайвих податкових ризиків, на мою думку, можна приймати участь у грантових конкурсах й через неприбуткову громадську організацію. Наскільки мені відомо, ГО також можуть брати участь у COSME.
5. ФОП може також вивчати і застосовувати інші (не грант) можливості щодо фінансування (кредит, позика, інвестиція тощо), доступні у різних програмах підтримки малого бізнесу.