Максим Стрельчук, юрист:
Оскільки чинне законодавство не регулює окремо питання соціального підприємництва, жодних відмінностей між статутом соціального підприємства та статутом іншого підприємства чи організації відповідної організаційно-правової форми немає. Закон, що регулює відповідну організаційно-правову форму, встановлює й обов’язкові вимоги до статуту, що має застосовуватись нею. Соціальне підприємство може створюватись у різних ОПФ, відповідно, й повинно слідувати вимогам відповідного законодавства. В статуті соціального підприємства за бажанням можна доповнити соціальним елементом мету діяльності, внести інші зміни в залежності від обраних виду чи форми діяльності (наприклад, у розділ про трудовий колектив щодо складу працюючих тощо).
Також необхідно пам’ятати, що згідно ч. 4 ст. 56 Господарського кодексу України суб’єкт господарювання може створюватися та діяти на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України, що після його прийняття учасниками стає установчим документом. При цьому в рішенні про його створення, яке підписується усіма засновниками, зазначаються відомості про його найменування, мету і предмет господарської діяльності, а також інформація про провадження діяльності на основі модельного статуту (ч. 5 ст. 56 ГК). На сьогодні діє модельний статут ТОВ, який було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 р. № 367 (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/367-2019-п).
Підготовці статуту необхідно приділити достатньо уваги, оскільки неграмотно прописаний статут може призвести до корпоративних конфліктів, а іноді (здебільшого у неприбуткових організацій) до негативних податкових наслідків.