Отже, у вас з’явилась ідея, за допомогою якої, на вашу думку, можна зробити світ кращим? Ви до того ж думаєте, що це приноситиме гроші? То як же перетворити свою ідею на справжній бізнес? В цьому пості пропоную розглянути 10 простих кроків, виконавши які ви зможе відкрити власне соціальне підприємство вже цього року!
- Виконайте домашнє завдання
Якщо ви ще не знайомі із терміном “соціальне підприємництво”, не переймайтесь, цей вид бізнесу є відносно молодим в Україні і ще тільки починає активізуватись в нашій країні. На щастя, є багато інформації, якою ви можете скористатись. Пропоную перше переглянути мій попередній допис Глосарій соціальних інновацій або чому не всі небайдужі — соціальні підприємці, де я детально пояснюю феномен та особливості соціального підприємництва.
Також раджу переглянути Зелену Книгу з Соціального Підприємництва, укладену за підтримки Українського Форуму Благодійників. Для вивчення зарубіжного досвіду скористайтесь матеріалами вебсайту Social Enterprise UK, який відповість на багато питань про сектор соціальних інновацій у країні-лідері з соціального підприємництва Великій Британії.
- Оцініть свій ринок
Соціальні підприємства - це бізнес, який продає послуги або товари, щоб отримувати прибуток. Ви можете мати все завзяття в світі, щоб вирішити соціальну проблему, але ваш бізнес не виживе, якщо він виявиться не життєздатним і не зможе сплатити рахунки. Тож уважно проаналізуйте: Хто ваші потенційні клієнти, цільова аудиторія? Чи переповнений ринок, на який ви збираєтесь виходити? Хто ваші конкуренти і що особливого ви можете запропонувати? В будь-якому разі вам знадобляться покупці, тому ретельно досліджуйте ринок, на який виходите, і будьте чесні з собою щодо того, чи дійсно існує особлива ніша, яку ви можете заповнити.
- Проконсультуйтеся зі спеціалістами
Наразі спільнота соціальних підприємців в Україні - не настільки велика, тому нескладно буде вийти на засновників вже діючих соціальних підприємств, які радо поділяться з вами досвідом та лайфхаками за чашкою кави.
Окрім цього раджу звернутися до профільних організацій, наприклад на платформі Socialbusiness.in.ua можна поставити будь-яке питання стосовно соціального підприємництва і абсолютно безкоштовно отримати онлайн консультацію фахівців.
Відвідуйте профільні заходи, конференції, онлайн лекції та слідкуйте за можливостями від таких організацій, як: Українська соціальна академія, School of ME, Impact Hub Odessa, SILab.
- Чітко визначте свою соціальну місію
Як соціальне підприємство, на вас чекає безліч запитань про вашу місію. Саме це і вирізняє вас. Інвестори хочуть бути впевненими в соціальних змінах, в які вони вкладають гроші, а клієнти завжди перевірять, чим ви відрізняєтесь від альтернативних брендів. Можливо, навіть декілька журналістів, схочуть детально розвідати чи не прикрашуєте ви свою бізнес модель.
Тож приділіть достатньо часу тому щоб розробити чітку та зрозумілу місію компанії та при будь-якій нагоді практикуйте свій elevator pitch.
- Оцініть фінансові показники
Як ви збираєтесь фінансувати своє соціальне підприємство? Якщо у вас немає достатньо грошей під матрацом, не впадайте у відчай. Ряд організацій готовий дати вам трохи грошей, щоб розпочати проект, якщо вважатимуть вашу ідею достатньо переконливою. Детальніше про фінансування читайте у дописі: Money, money, money ?або де знайти фінансування на соціальний стартап
Також вартує зайнятися фінансовим плануванням. Дайте собі відповідь на наступні питання: Які витрати вас очікують на старті - наприклад, чи вам потрібно буде купувати матеріали чи орендувати офісні приміщення? Скільки готові будуть клієнти заплатити за ваші товари/послуги?
Якщо у вас не достатньо знань у фінансах підприємства та бухгалтерському обліку, подумайте про свої соціальні кола; серед ваших знайомих завжди може знайтися бухгалтер, фінансовий менеджер чи консультант.
- Легалізуйте своє СП
В Україні поки не існує окремої правові форми для соціальних підприємств, тому над цим питанням необхідно грунтовно поміркувати. Від того чи ви зареєструєте ФОП, ГО, ТОВ чи ін. залежатиме тип інвестицій, які ви можете отримувати, особиста фінансова відповідальність, якщо бізнес збанкрутує, кількість дозволених найманих працівників тощо. Тож, як вже попередньо зазначено, звертайтеся до юристів, або ж хоча б поспілкуйтесь з експертами з Socialbusiness.in.ua
- Почніть демонструвати свій товар
Як потенційні клієнти збираються вас знайти? Стосовно маркетингу, яке враження ви хочете справляти у ваших покупців? У сучасному цифровому світі наявність веб-сайту - очевидна точка відліку для будь-якого стартапу. Якщо ваш бюджет не розрахований на дизайнера, ви можете самостійно створити сайт за допомогою таких зручних інструментів як конструктор сайтів Wix, Squarespace, Tilda та багато інших. Для цього вам не знадобляться жодні технічні знання.
Соціальні медіа також надають можливість безкоштовного пошуку клієнтів. Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, Telegram - ці канали допоможуть вам розповісти власну історію, показати мету та цілі, та звичайно ж продемонструвати свій продукт чи послугу. Але не намагайтесь бути присутніми всюди - розпорошування на багато платформ не є резонним, особливо на початку ведення бізнесу. Проаналізуйте, якою з цих платформ найбільше користується ваша цільова аудиторія - звідти і починайте.
- Напишіть свій бізнес-план
Не залежно від наявності соціальної складової, для будь-якого підприємства бізнес план (БП) — це дорожня карта його діяльності. Соціальному підприємству так само до запуску вельми важливо скласти детальний опис того, чим збирається займатись організація, які методи та технології застосовуватиме та як бачить свій майбутній розвиток. Якість БП значно впливає на прийняття рішень потенційних інвесторів, партнерів і визначає їх зацікавленість у тому щоб підтримати Вашу організацію.
Усі, хто зацікавиться вашим бізнесом (особливо інвестори), попросять переглянути бізнес план, тому не зайвим буде створити його на самому початку і завжди апелювати до нього, навіть якщо він поки не ідеальний.
Про те, як скласти якісний бізнес план можна прочитати в моєму попередньому дописі Коли ідеї не достатньо. З чого почати соціальне підприємство? Ч1. Бізнес План.
- Доведіть, що ви створюєте зміни
Вимірювання вашого впливу може бути досить складним і залежатиме від характеру бізнесу - як, наприклад, можна виміряти поліпшення психічного здоров'я? Але розуміння критеріїв впливу допоможе визначити, чи є ваш бізнес ефективним, і повідомить про зміни, які можливо потрібно внести. Якщо ви оцінили і отримуєте позитивні результати, це чудово як для залучення інвесторів, так і для продажів- ваша ідея працює!
- Інвестуйте час у власне навчання
Для того щоб краще вивчити сферу соціального підприємництва і підготуватись до запуску власної справи зараз існує безліч варіантів отримати знання, як онлайн так і офлайн. У пості 7 ресурсів які допоможуть краще розібратись в соціальному підприємництві не виходячи з дому розповідаю про українські та закордонні онлайн ресурси, а у Хто в Україні навчає майбутніх соціальних підприємців? ділюсь можливостями класичного коротко- та довгострокового навчання із звичними лекціями, семінарами, майстер-класами.