Останні декілька років кількість соціальних підприємств в Україні постійно зростає. Не зважаючи на те, що основою такої діяльності є “бізнес + соціальна складова” існує багато особливостей і нюансів, які необхідно враховувати в роботі соціального підприємства. Тому не дивно, що для соціальних підприємців є окремі освітні програми. Раніше, ми вже розглядали навчальні заклади україни, в яких можна пройти навчання за даним напрямком, або ж поглибити свої знання на спеціалізованих модулях.
Сьогодні пропоную ознайомитись із онлайн джерелами, які докладно розкажуть про властивості соціального підприємства, написання бізнес плану, створення стратегії і аналіз соціального впливу.
Онлайн навчання є досить зручним інструментом у сучасному світі, тому що дає можливість отримати “освіту” без прив’язки до місця, часу та попереднього досвіду. В інтернеті існує безліч матеріалів як для початківців так і для людей, які вже досить добре володіють тематикою і бажають поглибити свої знання. Особливу популярність останнім часом здобули масові відкриті онлайн-курси (MOOC - Massive open online course). Зважаючи на актуальність тематики соціального підприємництва, існує декілька україномовних онлайн курсів від різних організацій.
Prometheus
На Prometheus будь-хто безкоштовно може пройти курс із соціального підприємництва, який було розроблено Артемом Корнецьким у партнерстві з професором бізнес-школи Університету ДеПоля (Чикаго) Патріком Дж. Мерфі за підтримки Western NIS Enterprise Fund. Курс розподілено на 5 блоків, з яких студенти дізнаються про феномен соціального підприємництва, особливості планування та організації СП, шляхи пошуку фінансування, маркетинг та оцінювання соціального впливу. Перевагою курсу є окремі блоки інтерв'ю із соціальними підприємцями, які провадять свою діяльність в Україні та людьми, які активно працюють над поширенням культури соціального підприємництва.
EdEra
Окрім Prometheus промоцією соціального підприємництва через свій курс “СП та конкурентоспроможність” займається студія онлайн-освіти EdEra. Цей безкоштовний онлайн курс, створений у співпраці з проектом ПРОМІС, є частиною «Школи конкурентоспроможності малого бізнесу». Навчання так само безкоштовне, без конкретних часових рамок (тобто можна проходити будь-коли) та складається із трьох невеликих модулів. Приємним бонусом курсу є наявність практичних кейсів, додаткових навчальних матеріалів та зразків документів.
ВУМ on-line
Відкритий університет ВУМ on-line також долучився до створення якісного контенту про СП і створив курс Соціальне підприємництво: дизайн-мислення та невизначеність. Курс надає якісну теоретичну базу, корисні практичні поради і методології для реалізації та розвитку власного соціального бізнесу. Тут ви дізнаєтесь про наступні важливі теми у роботі будь-якого бізнесу:
- створення та вимірювання соціальної цінності
- ризики для створення СП в Україні
- визначення візії + місії + філософії
- методологія SEEN та Social Business Model Canva
- техніки генерування ідей
- створення прототипів
Безперечною перевагою цих трьох курсів є те, що вони україномовні, безкоштовні і працюють на індивідуальній основі, тобто без дедлайнів запису на курс і обмеженого часу його проходження. До цього ж, навчальні матеріали можна неодноразово переглядати та опрацьовувати у будь-який зручний час і темп.
Українська соціальна академія
Минулого року Українська соціальна академія (УСА) також долучилась до створення освітнього контенту із СП, правда дещо у іншому форматі. В рамках пре-акселератору із соціального підприємництва від УСА, який наразі буде запущено вдруге, студенти проходять 3-Місячну онлайн програму, де вчаться перевіряти свої соціальні ідеї на життєздатність, створювати прототипи та тестувати їх із користувачами, і найважливіше – продавати рішення для проблем клієнтів.
Програма відкриває безліч можливостей для своїх студентів:
- знайти однодумців для запуску спільного проекта або співпраці
- наживо поспілкуватись зі спеціалістами і задати питання
- отримати зворотній зв’язок або пораду щодо Вашої ідеї/бізнес плану ітд
- після навчання пройти на 6 місячну акселерацію і як результат створити перспективний бізнес
Coursera
Для дослідження іноземного досвіду та ще більшого заглиблення у тематику раджу також звернути увагу на наступні 2 спеціалізації на всесвітньовідомому освітньому ресурсі Coursera: Соціальне підприємництво від Копенгагенської бізнес школи та Бізнес-стратегії для кращого світу від Школи бізнесу Уортона Пенсильванського університету.
Copenhagen Business School (CBS) пропонує вивчення соціального підприємництва трьома послідовними курсами:
1. Identifying Social Entrepreneurship Opportunities (Визначення можливостей для СП)
2. Social Business Model and Planning for Social Innovation (Бізнес моделі та планування СП)
3. Unleashing the Impact of your Social Enterprise (Створення місії СП та оцінка його впливу)
Керівник напрямку Корпоративної соціальної відповідальності у CBS, Кай Хокертс, за ініціативою якого було створено курс, обіцяє, що пройшовши спеціалізацію студенти дізнаються про методи створення соціального впливу, успішні та провальні європейські кейси соціальних підприємців та наприкінці будуть готові до написання власного бізнес плану. Як і будь-який курс на Coursera цю спеціалізацію можна пройти цілком безкоштовно, ви матимете доступ до 70% навчальних матеріалів. В разі ж якщо виникне бажання придбати курс, бізнес школа пропонує спеціальні завдання у вигляді групових обговорень, детального розбору бізнес кейсів, оцінки складових вашого бізнес плану викладачами школи, ексклюзивних академічних матеріалів та записів інтерв'ю із соціальними підприємцями.
Щодо курсу від University of Pennsylvania (який, до речі, входить до Ліги плюща - когорти найпрестижніших університетів США), то спеціалізація Business Strategies for A Better World акцентує увагу на навичках, які має розвинути підприємець, що прагне створити бізнес із соціальною складовою.
Безпосередньо соціального бізнесу стосуються два курси спеціалізації:
- Social Entrepreneurship (Соціальне підприємництво) З цього курсу ви дізнаєтесь, як знаходити та аналізувати соціальні проблемі, визначити соціальний контекст, розробити рішення та планувати ефективне впровадження соціального продукту або послуги.
- Business Strategies for Social Impact (Бізнес стратегії для соціального впливу) За допомогою цього курсу ви зрозумієте, як стати лідером, який культивує мету та надихає на зміни, вимірює вплив на суспільство за допомогою моделей, заснованих на доказах, та ефективно і осмислено інвестує в підприємства. Знання, які ви отримаєте, допоможуть глибоко розуміти реалії того, як керувати організацією із соціальною метою і будувати успішні стратегії, які дійсно змінюватимуть світ.
Бачимо, що онлайн можна знайти безліч варіантів дослідження соціального підприємництва, як безкоштовних так і платних, україномовних і англомовних, коротко- і довгострокових, головне - бажання навчатись і змінювати світ на краще через свою діяльність.