Соціальне підприємництво і корпоративна соціальна відповідальність - не одне й те саме. Соціальне підприємництво починається із соціальної мети. Бізнес - лише інструмент її досягнення. Але навіть класичні за сутністю бізнес-моделей підприємства, частіше замислюються про соціальну відповідальність. Це стало трендом, і зважаючи на його зростаючу популярність, можемо лише порадіти цьому.
Гадаємо, ви точно знаєте про ці компанії та їх ініціативи: McDonald’s (щорічна акція "Долоньки щастя", спрямована на покращення умов в дитячих лікарнях), мережа гіпермаркетів Ашан (забезпечує працевлаштування людей з вадами слуху), Lego та H&M (піклування про екологію, зменшення викидів СО2, ресайклінг).
Термін «корпоративна соціальна відповідальність», або ж КСВ, який означає певні соціальні зобов’язання компанії, які вона має виконувати. Існує 3 типи КСВ:
- Англо-американська модель. На бізнес покладаються обов'язки щодо забезпечення достатньої кількості робочих місць і їх безпеки. Трудові відносини регулюються двостороннім договором, який гарантує своєчасну і повну оплату праці, податків, додаткові сервіси (страховка, компенсація відпочинку і т. д.). Соціальна активність компаній стимулюється пільговим оподаткуванням.
- Європейська модель. Соціальний захист бере на себе держава, але бізнес забезпечує серйозні податкові надходження. У Скандинавських країнах, наприклад, держава відповідає за реалізацію соціальних ініціатив. При цьому всі процеси максимально прозорі і бізнес розуміє, на реалізацію яких проектів йдуть податкові платежі. Для порівняння: в США такі дії держави розцінювалися б як посягання на свободу ведення бізнесу.
- Модель "бізнес у відповіді за все" застосовують в Японії і Південній Кореї. Наприклад, містотвочі підприємства повністю забезпечують працівників і їхні сім'ї, а також за свій рахунок містять всю соціальну інфраструктуру, фінансують навчання та медицину.
Сподіваємося, що цей пост надихнув вас на добрі звершення у вашій компанії. Якщо ви не підприємець, але знаєте керівника бізнесу — поділіться з ним натхненням :)