У нових реаліях все більше освітніх програм виходять в онлайн. Як на мене це величезний позитив, не зважаючи на відсутність живого спілкування з однокурсниками, викладачами та організаторами. Для мене особисто навчання онлайн дає мобільність та гнучкість: можна слухати лекції і виконувати завдання в будь-якій точці світу і в будь-яку годину дня і ночі, також можна в певний момент призупинити навчання, а при нагоді повернутися до доступних матеріалів. Не кажучи вже про те, що можна порівнювати різних провайдерів та обирати найбільш оптимальний для себе курс виходячи з контенту, викладачів та запропонованого формату навчання.
Зважаючи на те, що я пишу про соціальні інновації та підприємництво, сьогодні я би хотіла поділитися власним досвідом проходження пре-акселератора від Української соціальної академії (УСА), який я успішно закінчила в червні.
Отже, УСА вже вдруге проводить пре-акселератор з соціального підприємництва і він за задумом проходить онлайн. Як людина, яка цікавиться соціальними інноваціями та всім що відбувається в сфері, я не могла лишитись осторонь і пройшла обидві програми. В цьому році академія встановила символічну ціну за участь — 300 грн, що, як не крути, але багатьох мотивує не здаватися вже на перших тижнях тому що вони за це заплатили ?
Програма пре-акселератора тривала трохи більше двох місяців — 10 тижнів, через досить зручну, на мою думку, платформу Google Classroom. Я б сказала, що це спрощений варіант акселератора, де всім охочим дають можливість більше зрозуміти що ж таке соціальне підприємництво, в чому його особливості і які стратегії можна обрати щоб заснувати власний соціальний бізнес. Порівняно із першим пілотним проектом добре видно, як УСА доопрацювала наповнення та залучила нових лекторів, які не тільки мають знання, а ще й практичний досвід і вміють просто і доступно пояснити різні аспекти підприємництва.
Маю сказати, що для мене навчання було абсолютно комфортним, не зважаючи на те, що я паралельно працювала більше 8 годин на день. Кожного тижня починався новий тематичний модуль з декількома презаписаними лекціями та деколи теоретичним матеріалом — 2–5 сторінок теорії, пояснення фінансових моделей, схеми аналізу ринку ітд. Звичайно що відповідно до теми модуля раз на тиждень є домашнє завдання, для якого чітко прописані строки здачі. Дедлайни класно стимулюють роботу, допомагають планувати наперед та не випадати із програми.
Окрім цього дуже цінно, що раз на декілька тижнів організатори проводили вебінар, де всі учасники мали змогу поспілкуватися із директором соціальної академії та задати будь-які питання з приводу навчального матеріалу, власних роздумів щодо СП тощо. Організатори також забезпечили учасників окремим чатом в телеграмі, де можна було знайомитись, об’єднуватись, ділитись ідеями та задавати будь-які питання стосовно бізнесу та соціальної діяльності. Так що нетворкінг існує, навіть на онлайн програмах ?
Фінальна мета такого пре-акселератора — це допомогти учасникам сформулювати концепцію власного соціального підприємства. Тому перші два модулі були присвячені філософії соціального підприємництва та різноманітним стратегіям генерації ідей для майбутнього бізнесу. Також ми детально пропрацьовували розуміння власних клієнтів і конкурентів, бізнес моделі (як же ми все таки зароблятимемо гроші своєю діяльністю?), створення мінімального життєздатного продукту (MVP). Не оминули і такі важливі аспекти як команда (хто саме потрібен на старті і де їх шукати), юридична реєстрація та презентація своєї бізнес ідеї потенційним інвесторам чи партнерам.
Мушу сказати, що програма дуже насичена і містить всі найважливіші аспекти, які варто проаналізувати до запуску соціального підприємства. Для домашніх завдань були підібрані сучасні дуже потужні концепції, як Jobs to be done, MVP, Value Proposition, Business Model Canvas, та розроблені відповідні прості для розуміння і заповнення шаблони. Таким чином, всі, хто сумлінно виконував домашку за 10 тижнів вже отримали більш-менш цілісну картинку власної бізнес ідеї, яку можна презентувати і поступово удосконалюючи втілювати в життя.
Моїм особистим бонусом в цій програмі були кейси реальних СП, українських та міжнародних, які ретельно підбирались командою і відображали спектр різноманітних сфер, в яких люди створюють бізнес із соціальною місією.
Фінальним завданням пре-акселератора було зняти відео-презентацію власної ідеї соціального підприємства. Відео, які у фейсбуці набрали найбільшу кількість вподобань, отримували безкоштовний квиток на наступний етап розвитку своєї ідеї — участь в акселераторі від Української соціальної академії та в подальшому можливість виграти фінансування свого стартапу.
Тут можна переглянути відео презентації учасників пре-акселератора :)
Для найбільш допитливих :) кількість студентів на початку програми — 223, з яких тільки 17 презентували свої ідеї у відео презентації! Дуже сподіваюсь, що тих хто дійсно дійшов до кінця і в майбутньому таки створить соціальний бізнес більше.
Думаю, варто зазначити, що це не рекламний пост і мені дійсно хочеться ділитись своїм досвідом та, можливо, трохи спростити ваше життя, якщо ви шукаєте програми, де б можна було дізнатися більше про СП. Особисто на мою думку пре-акселератори - значно крутіший спосіб навчання, ніж онлайн курси.
- по-перше тому що ви маєте доступ до організаторів, завжди була можливість проконсультуватися з приводу матеріалу, домашнього завдання та задати питання, якщо будь-що в цьому модулі було не зрозуміло
- по-друге програма стимулює до реальної роботи, бо є дедлайни для завдань і тому набагато менше спокуси відкласти курс на потім або подивитись нетфлікс замість навчання. Якщо ви дійсно маєте мету створити СП, то навчання має бути вам у пріоритеті і пре-акселератор класно з цим допомагає.
- ну і по-третє, програми, що проходять в режимі живого часу — це завжди комьюніті, можливість знайомитись з учасниками, знаходити партнерів, питати в людей із досвідом ітд.
Тому, як висновок — дуже раджу такого формату програми, слідкуйте за оновленнями на сторінках Української соціальної академії. А також, подібні заходи влаштовують Центр підприємництва в Українському католицькому університеті.
Для тих, хто схиляється до класичних онлайн програм — тут посилання на пост, де я розказую про курси для соціальних інноваторів та що почитати про підприємнцитво із місією. Будемо сподіватись, що дуже скоро відновляться офлайн програмі і тоді, можливо, ви також захочете перечитати мій допис про тих, Хто в Україні навчає майбутніх соціальних підприємців :)