Раніше ми розглянули важливість написання бізнес плану до запуску власного підприємства і наголосили на особливостях такого документу для соціальних підприємців та окремих аспектах, які варто враховувати. Бізнес план - це основа і база діяльності будь-якої організації, але звичайно без стартового капіталу він залишиться тільки ідеєю на папері. В цей раз пропоную розібрати варіанти фінансової підтримки соціальних підприємців.
Найпершим і найпростішим способом фінансування запуску бізнесу - є власні кошти. Якщо ви детально прорахували фінансову частину бізнес плану і у вас знайшлися достатні заощадження для того щоб запустити власний проект, - вітаю! скоріше за все цей допис буде для вас неактуальним! :) Якщо ж ні, то влаштовуйтесь зручніше, розповім про гранти, інвестиції, конкурси, кредитування соціальних підприємств та багато іншого.
Гранти
Одним із найрозповсюдженіших варіантів отримання фінансування СП, окрім знаходження інвесторів або використання власних коштів, є грантова допомога. Так, глобальна організація Social Impact Award, проводить в Україні конкурс з СП, в рамках якого можна прослухати ряд лекцій, отримати менторську підтримку, пройти акселераційну програму та за результатами відбору отримати грошову винагороду на розвиток проекту. Минулорічними переможцями стали бренд біжутерії із переробленого пластику Re-beau, “КіноBus” та інклюзивний проект “3Д: Добро. Дія. Держава”. В разі успішного проходження конкурсу, грантова допомога складає 40 000 грн.
Допомога міжнародних фондів
Окрім цього, для різних регіонів України діють локальні ініціативи. Наприклад, проект „Соціальне підприємництво як інноваційний механізм вирішення питань суспільного розвитку“ (реалізується Фондом Східна Європа) надає гранти соціальним бізнесам у Одеській, Харківській, Луганській та Донецькій областях. Важливо відслідковувати інформацію на сайтах фондів, що підтримують розвиток соціального підприємництва. Останнім часом такі організації дуже часто фінансово підтримують СП у регіонах або в невеликих містах України. Подібні гранти/конкурси можна моніторити на сторінках великих грантових організацій (напр. USAID, British Council, Child Fund Deutschland, East Europe Foundation) та відстежувати через такі платформи як BiggggIdea.
Колективне фінансування проектів
Використання краудфандингових платформ також може стати допоміжним інструментом діяльності вашої організації. Важливо, що на краудфандингових платформах можна збирати кошти як на запуск бізнесу так і на його розвиток, скажімо випуск нової продукції або запуск окремого проекту/виду діяльності. Одним з найуспішніших прикладів краудфандингових платформ в Україні є Na-Starte - платформа для фінансування стартапів, комерційних та суспільно-соціальних проектів. Для змінотворчих проектів існує Спільнокошт, за допомогою якого були профінансовані Громадське телебачення, Кінофестиваль Ровер, акція Зробимо Україну чистою, Арт-пікнік Слави Фролової. До цих ресурсів не так давно долучився ще один сервіс з колективного фінансування проектів - RAZOMGO, який підтримує абсолютно різнопланові за сферою проекти (наприклад, бізнес, освіта, дизайн, наука і технології, мистецтво), включно із соціальними.
Варто зазначити, що кожна краудфандингова платформа має свої умови роботи. Найчастіше від зібраної суми платформа залишає собі певну комісію (5 - 8 - 10%). Тому перед оприлюдненням власного проекту важливо детально вивчити всі правила і зрозуміти 2 основних пункти:
1) чи зможете ви, у разі якщо ваш проект не зібрав заявлену суму грошей, все одно забрати отримані кошти і 2)яку комісію утримує краудфандинговий ресурс.
Класичні банківські кредити
Також зараз в Україні є актуальною програма соціального інвестування від WNISEF, яка фінансує інноваційні, високоефективні проекти, що спрямовані на здійснення реформ та змінюють життя звичайних людей в Україні (за підтримки USAID та Ощадбанку). В рамках цього проекту соціальні підприємці можуть отримати кредит під пільгові відсотки на створення та розвиток власного СП. Механізм отриманння кредиту виглядає наступним чином - для того щоб ваше соціальне підприємство отримало необхідні кошти, WNISEF надає початковий внесок для отримання кредиту. Розмір кредиту може коливатися від 10 000 до 100 000 $ в гривневому еквіваленті, з відсотковою ставкою у розмірі 5 - 10% терміном на 36 місяців. Дана програма передбачає надання пільгових умов для СП, але як і будь який кредит на ведення бізнесу передбачає повернення коштів банку кредитору (Ощадбанк, Kredo Bank). В рамках цієї програми було проінвестовано у соціальні проекти вже понад 21,5 млн гривень.
Отже, якщо підсумувати, то залучити фінансування на соціальне підприємство існує немало можливостей, головне визначити необхідну кількість коштів і найбільш оптимальний формат їх отримання. А коли вже готовий бізнес план і є кошти, справа за малим - почати втілювати власні ідеї в життя.