Знайти літературу, яка б глибоко розкривала питання соціальних інновацій та соціального підприємництва - задача не з легких. Існує безліч дописів, статей, онлайн ресурсів, які поверхнево торкаються окремих тем. Але що ж робити якщо ви вирішили стати соціальним підприємцем і прагнете детально дослідити цю сферу через літературу? Я спеціально підібрала декілька книжок, які сміливо можна додавати до вашого списку читання цього року. Кожна з них дає цінну інформацію, ділиться інсайдерськими підказками та висвітлює проблеми, характерні для соціальних підприємців.
Отже, розпочнемо з іноземної літератури
Якщо вам дозволяє знання англійської читати в оригіналі, то пропоную розглянути наступні 3 книги для соціальних підприємців, які радить Forbes:
Building a Successful Social Venture: A Guide for Social Entrepreneurs, by Eric Carlson and James Koch
[Побудова успішного соціального підприємства: Посібник для соціальних підприємців, 2018]
Це одна з перших книжок про створення та управління соціальним підприємством, що поєднує теоретичні дискусії з практичним розбором кейсів з усього світу. Ідеально для ти, хто планує будувати, підтримувати та розвивати соціальне підприємство.
Design Before You Design: How Organization Innovation Can Empower Social Entrepreneurship , by Jacob DeNeui
[Плануй до розробки: як організаційні інновації допомагають соціальним підприємствам, 2019]
Велика кількість соціальних проблем, з якими стикається світ, все ще залишаються невирішеними, оскільки часто соціальні підприємці не розуміють який підхід, бізнес модель та організаційну структуру краще використати для створення позитивного впливу. Джейкоб ДеНой впевнений, що ви дійсно можете започаткувати інноваційний бізнес, який буде ефективно долати існуючі в суспільстві проблеми. І саме тому автор допомагає вам, окреслюючи в своїй книзі різноманітні стратегії розробки або переформатування вашої організаційної структури відповідно до місії підприємства.
Changing the World Without Losing Your Mind: Leadership Lessons from Three Decades of Social Entrepreneurship , by Alex Counts
[Змінити світ і не втратити розум: Уроки лідерства від соціальних підприємців, 2019 ]
Соціальні підприємці можуть рятувати планету, інколи навіть нехтуючи собою, що призводить до емоційного вигорання та навіть занепаду ініціативи. Алекс Кантс стверджує, що мрійник, який не має життєвого балансу ніколи не зможе по-справжньому досягти своєї великої місії. Тож у книжці автор розповідає, як не втратити розум, керуючи соціальним підприємством і навчитись дбати про власні потреби.
В перекладі і доступні для придбання в Україні можна знайти такі книжки:
Как изменить мир. Социальное предпринимательство и сила новых идей, Дэвид Борнштейн
Девід Борнштейн - журналіст і письменник, який спеціалізується у галузі соціальних інновацій. Автор обіцяє познайомити з історіями успіху найвідоміших соціальних підприємців, проілюструвати механізми ефективності соціальних підприємств та пояснити, як створювати помітні зміни в суспільстві.
Історії людей, про яких розповідає Борнштейн у своїй книзі, доводять, що соціальне підприємництво - це не утопія і не фантастика, а соціальні підприємці в змозі вплинути навіть на політику держави в багатьох сферах - охороні здоров'я, освіті, культурі, економіці.
Выходя за рамки лучшего: Как работает социальное предпринимательство , Роджер Мартин, Саллі Осберг
У цій книзі гуру стратегії Роджер Мартін і президент Фонду Scoll Саллі Осберг описують, як працює соціальне підприємництво і як такі проекти змінюють життя людей по всьому світу. Агенти змін - соціальні інноватори - руйнують звичний уклад несправедливості і вибудовують зовсім новий світ, масштабуючи свої ідеї. Ця книга сповнена історій про те, як навіть на перший погляд незначні кроки соціальних підприємців здатні зробити світ кращим.
Социальное предпринимательство: миссия – сделать мир лучше, Томас Лайонс, Джилл Кікул
Автори цієї книги - університетські викладачі та практикуючі бізнесмени, акумулювали весь накопичений світовий досвід соціального підприємництва щоб передати його всім теперішнім і майбутнім підприємцям, які хочуть допомогти своєю діяльність покращити світ. Вони розглядають всі аспекти цього все більш поширеного явища, від місії до можливих варіантів структури компанії, від інноваційних рішень до взаємодії із зацікавленими особами, і багато ілюструють теорію практичними прикладами. У книзі висвітлено і теоретичні питання, і практичні аспекти соціального підприємництва, наведені нестандартні точки зору, позначені нові перспективи вирішення складних проблем.
Щодо онлайн джерел, виданих в Україні
пропоную розглянути наступні посібники, які точно допоможуть глибше вивчити тематику, дізнатися про правові аспекти діяльності та познайомитися з діючими вітчизняними соціальними підприємствами:
Соціальне підприємництво: Бізнес-модель. Реєстрація. Оподаткування. Посібник виданий, рамках проекту USAID «Громадяни в дії»
Книжка допоможе тим громадським активістам, які вже мають ідею для соціального підприємництва, але поки не знають як втілити її на практиці. В посібнику проаналізовані переваги та недоліки різних варіантів реєстрації соціального підприємства. Детально розписано які податкові пільги може отримати кожна з описаних форм, та особливості звітування в державні органи.
Посібник «Що слід знати про соціальне підприємництво» підготовлено в рамках діяльності Проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС)
Посібник розкриває широкий спектр теоретичних питань, пов’язаних із соціальним підприємством, а також наводить велику кількість успішно діючих українських соціальних бізнесів.
Книга «Соціальне підприємництво: від ідеї до суспільних змін», підготовлене ГО «СОЦІУМ-ХХІ» в рамках проекту «Соціальне підприємництво як інноваційний механізм вирішення питань суспільного розвитку»
Книга охоплює як теоретичні аспекти соціального підприємництва, так і дає практичні поради щодо розробки концепції соціального підприємства, елементів бізнес-планування, вибору оптимальної організаційно-правової форми для реєстрації соціального підприємства, вимірювання соціального впливу діяльності. Також тут ви знайдете опис діяльності різноманітних українських соціальних підприємств для ознайомлення з їх досвідом, труднощами та досягненнями у роботі.
Соціальне підприємництво: посібник для викладачів курсу
У посібнику представлені основні підходи до розуміння соціального підприємництва, принципи створення і розвитку соціального підприємства, фінансові й організаційні аспекти ведення соціального бізнесу.
Посібник з Планування Соціального Підприємництва за підтримки Британської Ради
Посібник розроблений як практичне керівництво для дослідження самої ідеї підприємництва, та наступного написання плану презентації підприємства для залучення інвестицій. Посібник можна також використовувати як керівництво для управління соціальними підприємствами.
Соціальне підприємництво і Фандрейзинг від Міжнародного Фонду Соціальної Адаптації
В навчальному посібнику розглянуто поняття «соціальне підприємництво» та «фандрейзинг», особливості існування соціального підприємства та управління фінансовою діяльністю в ньому. Наведено приклади успішних практик соціального підприємництва. Зосереджено значну увагу на основних положеннях, технологіях та послідовності розробки соціального проекту та пошуку джерел його фінансування за допомогою фандрейзингу.
Нова редакція Зеленої книги соціального підприємництва в Україні
В документі розкрито сутність, існуючий стан та основні тренди розвитку соціального підприємництва, а також запропоновано можливі шляхи використання переваг соціального підприємництва для розв’язання нагальних соціально-економічних проблем в Україні на засадах інклюзивності.
Тож бажаю приємного читання і натхнення на створення соціальних інновацій!
Даний пост не є рекламним і має на меті виключно інформування та поширення знань про соціальне підприємництво.