Що сталось?
Проект SocialBusinessInUA взяв участь у фінальному заході ESER 2019, де долучився до важливої дискусії про соціальне підприємництво як органічною складової соціальної економіки.
Серед учасників: соціальні підприємці, державні службовці, координатори проектів по соціальному підприємництву з країн ЄС та навіть пострадянського простору.
Україну на заході представляв саме проект SocialBusinessInUA, який з березня 2018 року активно розвиває екосистему соціального підприємництва в Україні та сприяє становленню та розвитку дієздатних соціально орієнтованих бізнес стартапів.
Що таке ESER? І до чого тут соціальна економіка?
Якщо описати фінальний захід ESER (European Social Economy Regions) то ми отримаємо 48 учасників з 21 країни (19 країн ЄС та 2 країни з колишнього пострадянського простору), 6 спікерів, 3 модератори, які професійно організували роботу конференції левова частка якої відбулась у формі нетворкінгу та світового кафе.
Ключовим вектором ESER стала соціальна економіка однією з важливих секторів якої є соціальне підприємництво. Соціальні економіка в ЄС має досить конкретні цілі. Серед них, генерування соціального і суспільного впливу, відповідальність, взаємність та солідарність. Соціальна економіка за словами організаторів охоплює величезне коло суб'єктів: кооперативи-взаємні асоціації-фонди-соціальні підприємства будь-якого правового статусу, у великій кількості галузей - від виробництва сільського господарства та соціального обслуговування до банківської справи.
Щодо учасників ESER 2019 або хто був крім нас?
Не зважаючи на статус і роботу в державному чи неурядовому секторі, більшість учасників представляли департаменти чи то соціальної економіки європейських муніципалітетів чи соціального підприємництва. Серед учасників були і представники НГО.
Нам вдалось поспілкуватись з пані Зулемою Дабіан-Еразмус, яка працює в економічному департаменті уряду Аруби. Їй було цікаво почути про зростання громадянської самоорганізації українців після Революції Гідності, важливості державного визнання соціального підприємства не лише як явища, але й частини соціальної економіки, а також, що в Україні є організації, проекти, яким важливо сприяти створенню життєздатних соціальних підприємств. За словами пані Зулеми, влада Аруби саме сьогодні вирішує для себе оптимальний формат сприяння соціально відповідальному бізнесу і тому, для неї важливо було почути про зарубіжний досвід впровадження успішних практик соціальної економіки.
Надихаючим стала зустріч і коротка розмова з Ліз Річез з Ірландії, яка координує проект Waterford social enterprise network. Її організації після тривалих раундів перемовин з урядом в 2019 році вдалось домогтись прийняття ірландською владою національної стратегії по соціальному підприємництву. На уточнююче запитання, що це дало ірландським соціальним підприємцям, пані Ліз відповіла, що ця стратегія стала офіційним визнанням Ірландією соціального підприємництва і фактом того, що воно стало одним з пріоритетів економічних розвитку держави, зокрема її економіки.
Були й інші не менш надихаючі зустрічі, які показали неоднорідність цільових аудиторій на як орієнтуються ті чи інші соціальні підприємства в країнах ЄС. Втім ключовою тезою, яка найчастіше лунала на усіх дискусійних майданчиках це важливість в згуртуванні соціальних підприємців в дружні спільноти, які будуть зацікавлені у взаємній успішності її членів. Можна сказати, що такий підхід перегукується з українською народною цитатою, що «гуртом в батька легше бити», але це зовсім не про це.
Наші очікування та «жорстка реальність» ESER 2019
Безпосередньо, перед конференцію були очікування, що левова частка заходу буде присвячена суто теорії та практиці соціальної економіки в Європейському Союзі, а про соціальне підприємництво розмова можлива по залишковому принципу. На щастя, такі очікування були марними. Навпаки, спікери від Європейської комісії, Європейського комітету регіонів акцентували на важливих акцентах соціальної економіки та соціального підприємництва.
Так, пан Karl-Heinz Lambertz зауважив, що саме соціальна економіка дає багато дивідендів для бізнесу і людей, а соціальні підприємці формують реальний ринок праці. Інша промовиця, пані Jeanne Barseghian, наголосила на тому, що метою соціальних підприємців має стати створення комюніті практиків соціальних змін. Вже виходячи лише з цих коротких тез про ціль діяльності соціальних підприємців та оцінок їх роботи, можна зробити важливий висновок.
Враховуючи обережність офіційної влади у поводження з темою соціального підприємництва, безпосередньо соціальним підприємцям варто не забувати про важливість згуртування в сильне, професійне і дружнє товариство однодумців, варто дбати не лише про власну організаційну розбудову, а також про розбудови мережі між організаційних взаємозв’язків. Крім того, важливо пам'ятати, що соціальні підприємці це не благодійники, це соціально відповідальні підприємці, які здійснюють не лише соціальний вплив, не лише намагаються подолати певний соціальний виклик в своїй громаді. Соціальні підприємці є частиною екосистеми соціальної економіки і створюють реальний, нехай і не в грандіозних масштабах, але реальний ринок праці.
Ключові висновки участі SBinUA в конференції?
Якщо узагальнити всі висновки за результатами участі SBinUA в ESER 2019 то можна сказати, що соціальне підприємництво має бути визнане на офіційному рівні, адже для держави Україна це буде колосальне сприяння у секторі розбудови соціальної економіки, збільшення зайнятості людей, соціальній та профорієнтаційній інтеграції людей з інвалідністю. В цьому мене переконала не одна розмова з однодумцями, іншими координаторами проекту по соціальному підприємництву в країнах яких соціальне підприємництво визнане чи активно розвивається спільнотою соціальних підприємців.
Проект «Соціальне підприємництво: Досягнення соціальних змін за ініціативою «знизу», який впроваджується під егідою Українського Форуму Благодійників щиро вдячний організаторам ESER 2019 за запрошення долучитись до продуктивного діалогу з однодумцями з ЄС для яких підтримка соціального підприємства з боку держави і мережування самих учасників цієї спільноти є важливою і необхідною. Впевнені, що логіка такої практики і українському соціальному підприємництву стане в нагоді.