22-25 вересня 2020 року дванадцять команд двох наборів Акселератора із соціального підприємництва SELab (2018 і 2019 років) вдосконалювали навички соціальнопідприємницької діяльності в Міжнародному навчальному таборі #SocialBusinessInUA.
Це вимушена заміна зарубіжного стажування, спричинена карантинними обмеженнями через пандемію COVID-19.
Проєкт «Соціальне підприємництво: досягнення соціальних змін за ініціативою “знизу”», що втілюється консорціумом із семи організацій громадянського суспільства з України, Литви та Латвії на чолі з Українським форумом благодійників за фінансової підтримки Європейського Союзу, передбачав тижневе стажування десяти команд-переможців Акселератора SELab на соціальних підприємствах у Литві та Латвії. Майстер-класи зарубіжних експертів та зустрічі з соціальними підприємцями Прибалтики відбулись у форматі телемостів. Усі очні заходи проходили з дотриманням соціальної дистанції, маскового режиму та інших норм санітарно-епідеміологічної безпеки.
Навчальна частина передбачала низку тренінгів. Голова Правління Фонду "Future Development Agency" Ігор Арбатов на практичних прикладах навчав, як адаптувати бізнес-модель соціального підприємства до умов карантину. Антон Шулик, Global Shapers, провів тренінг із продажів товарів і послуг соціального бізнесу. Олександр Якименко, керівник Школи переконливих виступів, дав майстер-клас про сервіс-дизайн. Засновниця ініціативи «Дивовижні» Марія Насєдкіна поділилася досвідом управління проєктами і командами, які можуть стати у нагоді соціальним підприємцям-початківцям. На завершення тренувального табору Юрій Манжос, засновник соціального підприємства "Освітогра" провів бізнес-гру, в якій учасники змогли оцінити нові вектори розвитку своєї бізнес-моделі.
Соціальнопідприємницькі телемости з Прибалтикою
Щодня відбувалися телемости з латвійськими і литовськими колегами. Андріс Берзінш, керівник найпотужношого соціального підприємства в Латвії (Асоціація самаритян Латвії) розповідав про досвід розбудови двадцяти місцевих підрозділів. Нині в Асоціації працює понад 700 осіб. Підприємство надає інноваційні освітні, побутові та соціальні послуги. Тім ван Війк, керівник литовського ресторану "Pirmas blynas" ділився практикою роботи закладу, який працевлаштовує людей з інвалідністю. Татьяна Маковєй із Латвія дозволила завітати до одразу до двох соціальних підприємств: «Будинку надії», центру підтримки та соціалізації молодих мам, і “Tanyta”. Друге соціальне підприємство дає роботу жінкам, які щойно вийшли з декрету. Вони випускають текстильні книги. “Tanyta” працює і для того, щоб латвійці більше знали про аутизм. Роботу двох латвійських соціальних підприємств представила і Татьяна Єрмолаєва. “OWA fashion” - соціальне підприємство, яке виробляє оригінальні дизайни одягу. Це приклад того, як серйозні проблеми зі здоров'ям та обставини не є перешкодою
для повноцінного життя та власного бізнесу. “Балтійський простір” - магазин, який продає роботи латвійських дизайнерів та роботи кількох соціальних підприємств та художників з інвалідністю.
Відгуки учасниць та учасників табору
"Усі тренери настільки харизматичні і професійні, що закохуєшся в кожну тему", - відгукується учасниця табору, засновниця соціального підприємства - мистецької студії "Творчий імпульс" Ольга Блудова.
"Кожен експерт, кожна зустріч були для мене суперкорисними. Чесно кажучи, перед поїздкою я уявляла собі швидше релакс і відпочинок, але це виявилося справжнім і якісним навчанням, яке потребувало максимального включення", - каже Ірина Павлик, засновниця масажного кабінету, в якому працюють масажистки з порушеннями зору "Очі Тари".
"Я осягнула, яке велике значення, особливо в нашій сфері, має ком'юніті! Усім реалізуватися, щоб заробляти гроші та рятувати світ", - такі побажання і враження Людмили Литвиненко, засновниці Б'юті-студії-коворкінгу «Файна UA» beauty space.
Засновник контакт-центру "Сімка", який працевлаштовує люедй з івалідністю Тарас Хоміцький підсумував, що табір і весь проєкт Social Business in UA подарували йому віру в те, що він може бути підприємцем і давати роботу іншим людям, а ще - знання бізнес-процесів і навички створення бізнес-моделей, планування і лідерства.