Студентський бізнес-хаб, салон краси і доброчинна крамниця – такими бачать свої соціальні підприємства студенти Харківського національного університету будівництва та архітектури (ХНУБА), які прослухали курс із соціального підприємництва у першому семестрі 2019-2020 навчального року. Контроль знань відбувся у формі відкритої презентації проєктів соціальних підприємств. Члени журі діляться враженнями від пілотної презентації і викладання курсу за методичними рекомендаціями #SocialBusinessInUA.
Студентські проєкти соціальних підприємств
Соціальне підприємство не може бути проєктом однієї людини, тому студентів ХНУБА в межах вивчення курсу із соціального підприємництва одразу зорієнтували на роботу в командах. Дві групи студентів упродовж семестру працювали над власними ідеями, а третя команда взялася до поліпшення бізнес-моделі харківської доброчинної крамниці «Ясна річ».
Оригінальні проєкти – це студентський бізнес-хаб та салон краси. Перший вирішує проблему низького рівня працевлаштування випускників технічних спеціальностей. Тож потенційні соціальні підприємці запропонували створити на базі своєї альма-матер центр для роботи над самовдосконаленням через освітньо-наукові заходи: консалтинг, тренінги, вебінари, майстер-класи, які можуть задовольнити потреби не лише новачка у царині підприємництва, але й обізнаного підприємця. Місія хабу – формувати екосистему для успішної та підприємливої особистості. Соціальне підприємство планує працювати як інформаційно-коснультаційний центр не лише для студентів, випускників Харківського національного університету будівництва та архітектури та їхніх потенційних роботодавців, а й для майбутніх абітурієнтів через профорієнтаційні заходи для старшокласників.
Elli Beuty Room – так назвала друга команда свій проєкт салону манікюрних, педикюрних і послуг з оформлення брів у м. Харків. Соціальна складова цього бізнесу – навчання та працевлаштування матерів-одиначок та «підвішені послуги» для жінок з онкозахворюваннями.
Третя команда прорахувала фінансову модель нового для доброчинної крамниці «Ясна річ» напрямку діяльності – апсайклингу (створення нових речей і вторинної сировини).
Найретельніше прораховваним і найбільш життєздатним конкурсна комісія визнала проект студентського хабу.
Що вразило журі-екзаменаторів
Кандидат економічних наук, доцент, професор кафедри економіки Харківського національного університету будівництва та архітектури Валентина Смачило, викладачка соціального підприємництва розповіла, як відбувалася взаємодія зі студентами під час навчання:
«Правда, що у кожного соціального підприємця є своя історія, і мої студенти поділилися ними. Як викладач я дуже хвилювалася, тому що так викладати курс - це перший раз. Під час роботи над проектами я, звісно, давала поради, підправляла презентації, але намагалася максимально не втручатися. Для себе вирішила, що наступного року, під час викладання цього курсу додам більше виїзних лекцій, можливо, участь у тренінгах та хакатонах: так інформація заходить краще, студенти розуміють і сприймають легше та вчаться мислити, обробляти, креативити. Будемо писати власні проекти соціального бізнесу».
Дмитро Гаврилюк, координатор міжнародного проєкту «Соціальне підприємництво: досягнення соціальних змін за ініціативою «знизу», який виконується за підтримки Європейського Союзу, оцінював студентські проєкти як незалежний експерт.
«Мене вразило те, що більшість студентів врахувала у своїх презентаціях запитання і відповіді в онлайн-консультації #SocialBusinessInUA і вмістили у презентаціях доволі реалістичні показники витрат, необхідних для запуску соціального бізнесу», - ділиться враженнями Дмитро Гаврилюк.
Де і як навчають соціального підприємництва за європейськими стандартами
Харківський національний університет будівництва та архітектури (ХНУБА) став третім вишем, де викладається дисципліна «Соціальне підприємництво», розроблена в межах проєкту ЄС «Соціальне підприємництво: досягнення соціальних змін за ініціативою «знизу». У 2018-2019 навчальному році курс відпілотований у Школі соціальної роботи НаУКМА та в Українському католицькому університеті. 2019 уперше в Україні вийшов друком посібник для викладачів соціального підприємництва. 16-17 листопада 2019 року в Києві двадцять наймотивованіших викладачів українських вишів стали учасниками тренінгу з ефективного викладання дисципліни на бакалаврських або магістерських програмах.