Харківський національний університет будівництва та архітектури (ХНУБА) стане третім вишем, де викладатиметься курс «Соціальне підприємництво», розроблений в межах проекту ЄС «Соціальне підприємництво: досягнення соціальних змін за ініціативою «знизу». Магістри у сфері підприємництва, торгівлі та біржової діяльності вчитимуться керувати не лише традиційними формами бізнесу, але й підприємницькою діяльністю, яка вирішує соціальні проблеми.
Що знатимуть і вмітимуть студенти, які оберуть «Соціальне підприємництво»
Студенти магістратури упродовж семестру вивчатимуть сутність, види, категорії, еволюцію, концепції та моделі соціального підприємництва. Розберуться в особливостях створення та бізнес-планування соціальних підприємств на базі неприбуткової організації, окремої юридичної особи, через діяльність фізичних осіб або у випадку, коли соцпідприємство працює на основі договорів про спільну діяльність ОГС, підприємств і фізичних осіб. Також магістри познайомляться з тим, як оцінювати результати соціального бізнесу.
За півроку навчання успішний студент вмітиме започаткувати соціальне підприємство в Україні, обґрунтувати його бізнес-модель і скласти бізнес-план; визначити джерела фінансування, дати раду податкам та звітності – не лише фінансовій, а й за соціальним впливом.
Що каже про дисципліну її викладачка
Викладатиме соціальне підприємництво кандидат економічних наук, доцент, професор кафедри економіки Харківського національного університету будівництва та архітектури Валентина Смачило. Вона не перший рік досліджує соціальне підприємництво і як науковець, і як практик. Професор Валентина Смачило успішно завершила преакселератор програми «Розвиток соціального підприємництва для стартапів» Української соціальної академії та онлайн-курс "Соціальне підприємництво та конкурентоспроможність" в межах «Школи конкурентоспроможності малого бізнесу» проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Валентина Смачило – авторка наукових публікацій про соціальне підприємництво як інноваційний шлях суспільного розвитку. Студенти Валентини Смачило розробляють власні соціальні проекти і виступають волонтерами.
«Оновлення переліку спеціальностей, запроваджений Міністерством освіти і науки України, надання академічної автономії, дозволило переглянути освітні програми в університеті. Саме тому на кафедрі економіки ХНУБА було сформовано освітню програму за спеціальністю "Підприємництво, торгівля та біржова діяльність" у відповідності до запитів вітчизняних реалій господарювання та вимог часу. Сучасні тренди соціалізації бізнес-процесів актуалізували розвиток підприємництва на засадах вирішення соціальних проблем, забезпечили перехід неприбуткового сектору на бізнесову основу, - розповідає професор Валентина Смачило. – Розвиток соціальної відповідальності та здійснення бізнес-діяльності у відповідності з концепцією сталого розвитку обумовили появу нової сфери та виду підприємницької діяльності - соціального, який спрямований на вирішення соціальних проблем суспільства на засадах самоокупності. Саме тому, з метою більш повною підготовки магістрів у сфері підприємництва, торгівлі та біржової діяльності до реалій сьогодення запровадили навчальну дисципліну "Соціальне підприємництво". Фахівці набудуть навичок ведення підприємницької діяльності із врахуванням вирішення соціальних проблем, що забезпечить кращий рівень працевлаштування та активізацію підприємницької діяльності серед молоді, самозайнятість вразливих верств населення».
Про університетський курс із соціального підприємництва
Навчальна програма і посібник для викладання дисципліни «Соціальне підприємництво» в українських вищих закладах освіти розроблені в межах проекту «Соціальне підприємництво: досягнення соціальних змін за ініціативою «знизу» за підтримки Європейського Союзу. У 2018-2019 навчальному році курс відпілотований у Школі соціальної роботи НаУКМА та в Українському католицькому університеті. З 2019 року дисципліну вивчатимуть студенти магістратури факультету економіки та менеджменту Харківського національного університету будівництва та архітектури.