Доброго дня! Виходячи з дуже загального формулювання питання, в ньому може йтися про укладення договору, який в контексті чинного законодавства можна розглядати як договір про спільну діяльність. В цьому відношенні необхідно звернути увагу на декілька важливих моментів: 1. Для надання документу юридично зобов’язального характеру мова повинна йти про укладення саме договору, а не меморандуму про співпрацю, протоколу про наміри тощо. 2. Згідно ч. 1 ст. 1131 Цивільного кодексу договір про спільну діяльність укладається у письмовій формі. 3. Згідно ст. 1130 Цивільного кодексу за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників. Згідно ст. 1132 Цивільного кодексу за договором простого товариства сторони (учасники) беруть зобов'язання об'єднати свої вклади та спільно діяти з метою одержання прибутку або досягнення іншої мети. При цьому внесене учасниками простого товариства майно, а також плоди і доходи від діяльності простого товариства вважаються спільною частковою власністю учасників, користування і розпорядженням якою повинні відбуватись за згодою всіх учасників (див. ст.ст. 1134 та 1135 Цивільного кодексу). Учасники простого товариства можуть призначити одного з них уповноваженим на ведення справ простого товариства (ст. 1135 Цивільного кодексу). Це т.зв. оператор договору про спільну діяльність. Згідно пп. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.
Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку. Згідно п. 64.6 ст. 64 Податкового кодексу договори про спільну діяльність за передбачених кодексом умов (див. нижче) повинні братись на облік в контролюючих органах. Взяття на облік договору здійснюється шляхом додаткового взяття на облік учасника договору про спільну діяльність як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору. Пп. 4) п. 180.1 ст. 180 Податкового кодексу для цілей оподаткування ПДВ платником податку є особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи. Відповідно, згідно п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу договір про спільну діяльність без утворення юридичної особи повинен братись на податковий облік, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такому договору протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування ПДВ).
Таким чином, при укладенні договору про спільну діяльність необхідно звертати увагу на вказані особливості співпраці та чітко формулювати положення про мету та завдання співпраці, права та обов’язки, ролі і відповідальність сторін, в т.ч. про призначення / непризначення оператора договору, об’єднання / необ’єднання майна сторін договору тощо. 4. В договорі рекомендується також визначити принципи та форми (робочі зустрічі, тощо) співпраці сторін. Певні питання, наприклад щодо надання фінансування, постачання товарів, послуг тощо, можна вирішити шляхом посилання на укладення окремих правочинів (договорів) тощо. Це може бути корисним, наприклад, для уникнення сумнівів щодо необхідності / відсутності необхідності податкового обліку договору про спільну діяльність. Більш конкретна відповідь вимагає більшої деталізації інформації в запиті.