Відповідь: Максим Стрельчук, юрист,
Доброго дня! Оскільки соціальне підприємництво не є предметом окремого законодавчого регулювання в Україні, спеціальних організаційно-правових форм для соціальних підприємств не існує. Вибір організаційно-правової форми соціального підприємства залежатиме від цілої низки факторів, зокрема таких як запланований вид діяльності, обсяг обороту, кількість задіяних учасників тощо. Найбільш зручними в управлінні і утриманні та придатними для ведення бізнесу, включаючи соціальне підприємництво, в Україні зарекомендували себе такі форми як фізична особа – підприємець та товариство з обмеженою відповідальністю. Так, наприклад, відкриття магазину з оборотом до 1,5 млн. грн. на рік може бути здійснене ФОП 2 групи. Магазин може фактично управлятись і декількома ФОП, які орендують приміщення магазину тощо.
В деяких сферах придатними можуть бути й інші організаційно-правові форми, наприклад в сфері освіти деякі дитсадки і школи створені у формі приватних підприємств чи приватних установ, хоча я вважаю, що майбутнє за господарськими товариствами, зокрема ТОВ. Якщо соціальне підприємництво грає допоміжну роль, воно може реалізуватись і в рамках таких організаційно-правових форм як громадські об’єднання чи благодійні організації. Звісно, за умови, що воно сприяє реалізації основних статутних цілей і завдань відповідних організацій.
Громадські об'єднання та благодійні організації також мають право виступати засновниками (учасниками) інших юридичних осіб, наприклад, господарських товариств. Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відбувається у державних реєстраторів.
До державних реєстраторів органів юстиції обов'язково звертатись тільки громадським об'єднанням. Спеціальних кодів класифікації видів економічної діяльності (КВЕД) для соціального підприємництва також не існує. Застосовуються КВЕД, що відповідають запланованим видам діяльності конкретного соціального підприємства.