Відповідь: Максим Стрельчук, юрист.
Поняття «підвішеної послуги з манікюру» мені невідоме, тому обмежусь загальними вказівками щодо обліку послуг ФОП. Якщо ФОП не зобов’язаний застосовувати РРО, він веде підсумований облік доходів у Книзі обліку доходів (доходів і витрат) (при цьому Верховною Радою України вже прийнято у першому читанні законопроект про скасування вимог про ведення Книги обліку доходів для ФОП (окрім тих, що є платниками ПДВ)), подає відповідні декларації до органів державної податкової служби. При цьому такий підсумований облік може вестись на підставі розрахункових документів, що повинні видаватись на вимогу споживача (п. 15) ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Після внесення у 2018 р. змін у Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148, податкові органи вважають видачу розрахункового документу споживачу обов’язковим навіть у випадку відсутності його вимоги. Це спірний момент, але безпечним варіантом може бути видача квитанції довільного зразка на кожну операцію надання послуг. Квитанція може бути складена за формою № ПО-Д1, затвердженою наказом Українського союзу об'єднань, підприємств і організацій побутового обслуговування населення від 09.09.1995 р. № 8, та передбаченою Інструкцією щодо надання перукарських, манікюрних та педикюрних послуг, затвердженою наказом Українського союзу об'єднань, підприємств і організацій побутового обслуговування населення від 27 серпня 2000 р. № 20.
У випадку ведення ФОП РРО, облік ведеться на підставі виданих фіскальних чеків або, у відповідних випадках, за допомогою книги обліку реєстраційних операцій (КОРО) та розрахункових книжок в порядку, визначеному згаданим вище законом.